Проведено засідання науково-практичного семінару «Оцінка фіскальних і методологічних аспектів гармонізації податкового та бухгалтерського обліку щодо податку на прибуток підприємств» photo_camera

22 листопада 2013 року Науково-дослідним інститутом фінансового права в межах науково-дослідної роботи «Гармонізація податкового та бухгалтерського обліку в контексті оподаткування прибутку підприємств» було проведено засідання науково-практичного семінару «Оцінка фіскальних і методологічних аспектів гармонізації податкового та бухгалтерського обліку щодо податку на прибуток підприємств».

Для обговорення було обрано такі тематичні напрями:

-         теоретико-методологічні підходи до визначення бухгалтерського та податкового прибутків;

-         фіскальна ефективність та адміністративна зручність податку на прибуток підприємств в Україні;

-         ідентифікація основних розбіжностей між податковим та бухгалтерським обліком при розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств;

- податкові ініціативи щодо гармонізації податкового та бухгалтерського обліку в контексті оподаткування прибутку підприємств України;

- фінансово-правова відповідальність за порушення порядку ведення обліку з метою визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств.

Актуальність тематики заходу привернула увагу не тільки вчених, здобувачів наукового ступеня з навчальних закладів та наукових установ  України, а й фахівців Міністерства доходів та зборів України, Міністерства фінансів України, Ради незалежних бухгалтерів та аудиторів та інших представників громадськості та бізнесу.

Відкрив засідання директор НДІ фінансового права Національного університету ДПС України Дмитро Миколайович Серебрянський,  наголосивши, що на сьогодні податок на прибуток підприємств не є основним джерелом наповнення Державного бюджету України, оскільки підприємства не досягають своєї мети – прибутку, власне, того, заради чого вони працюють. Тому постає потреба у гармонізації податкового та бухгалтерського обліку, які б покращили умови розвитку підприємств, стосунки між підприємцями і Міністерством доходів і зборів України, спростили умови сплати податку, удосконалили відповідальність за порушення порядку оподаткування податком на прибуток підприємств.

Своїм баченням щодо необхідності гармонізації податкового та бухгалтерського обліку в контексті оподаткування прибутку підприємств поділилася завідувач відділу вивчення міжнародного досвіду та європейської інтеграції НДІ фінансового права Національного університету ДПС України Олександра Миколаївна Смірнова. Вона підкреслила, що норми розробленого Законопроекту щодо визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток шляхом коригування фінансового результату, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку у фінансовій звітності, відповідають логіці Програми економічних реформ на 2010 - 2014 рр. «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», а більшість суб’єктів підприємницької діяльності підтримують ініціативу.

Жваве обговорення викликав виступ м.н.с. відділу економіко-математичного моделювання, аналізу та прогнозів НДІ фінансового права Національного університету ДПС України Марини Вікторівни Стадник «Вплив податкових ініціатив в частині нового порядку нарахування амортизації на інтереси учасників податкових відносин», у якому було представлено  результати розрахунків граничного рівня амортизації для 10 найбільших підприємств України за різними КВЕДами (наприклад, УКРНАФТА, ПРІОКОМ, КЮЗ, КОНТІ та ін.).

Викликала зацікавленість у слухачів доповідь к.ю.н., с.н.с. відділу міжнародного досвіду та європейської інтеграції НДІ фінансового права Національного університету ДПС України Ірини Ігорівни Огороднікової, яка звернула увагу присутніх на напрями удосконалення норм, що закріплюватимуть відповідальність за порушення порядку розрахунку податку на прибуток підприємств у випадку прийняття Законопроекту «Про внесення змін до Податкового кодексу України» щодо податку на прибуток підприємств.

У рамках науково-практичного семінару з цікавими та актуальними доповідями також виступили: Юрій Ігорович Мискін, к.е.н., доцент кафедри бухгалтерського обліку, заступник декана обліково-економічного факультету з наукової роботи та міжнародних зв’язків Національного університету ДПС України, Олександр Іванович Малишкін, к.е.н., доцент, аудитор, член Ради незалежник бухгалтерів та аудиторів (РНБА).

Плідній роботі комунікативного заходу сприяла присутність представників Міністерства фінансів України, а саме: Олени Вікторівни Маркевич, начальника відділу податку на прибуток Управління податкової та митної політики Міністерства фінансів України та Романа Володимировича Радченко, головного економіста-фінансиста відділу податку на прибуток Управління податкової та митної політики Міністерства фінансів України.

Активну участь у дискусії взяли такі науковці та практики: Наіра Рудольфівна Габрієлян, начальник відділу аутсорсингу ТОВ «Аудиторська фірма «Лука Пачолі-Аудит»; Тетяна Іванівна Ковтун, директор аудиторської фірми «АЖУР–АУДИТ», голова Податкового комітету Громадської організації Ради незалежник бухгалтерів та аудиторів (РНБА); Маріанна Святославівна Онуфрик, к.е.н., вчений секретар НДІ фінансового права Національного університету ДПС України; Тетяна Миколаївна Сторожук, к.е.н., доцент, в.о. професора кафедри бухгалтерського обліку Національного університету ДПС України; Шара Євгенія Юріївна, к.е.н., доцент, завідувач кафедри бухгалтерського обліку Національного університету ДПС України; Шавло Ірина Анатоліївна н.с. відділу міжнародного досвіду та європейської інтеграції НДІ фінансового права Національного університету ДПС України.

Проведення науково-практичного семінару сприяло обміну ідеями з приводу гармонізації податкового та бухгалтерського обліку з податку на прибуток підприємств і допомогло виокремити проблеми, що потребують подальшого дослідження.